Arının Baldan Sonraki Mucizesi

Arı sütü ve mucizesi

 

Arının baldan sonraki mucizesi;  ‘arı sütü’

Arılardan üretilen, değerli tek besinin bal olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanlar son zamanlarda, yine arılar tarafından üretilen, oldukça değerli bir besin olan arı sütüne ilgi göstermeye başladı. Arı sütü, 6-12 günlük, genç işçi arıların, binlerce çeşit çiçeğin özünden beslendikten sonra, başlarında bulunan yutak altı bezlerinden salgıladıkları bir besindir. İşçi arılar, bu besini salgılayarak, kraliçe arı ile yavru arıları besler. Arıların ürettiği, besin değeri oldukça yüksek bu madde, beyaz renkli, peltemsi, acımtırak tada sahip bir besindir. 
Arı sütü, tüm dünyada, özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve korunması, kolesterol ve tansiyon hastalıklarının iyileştirilmesi, cilt ve saç problemlerinin giderilmesinde, oldukça tercih edilen bir besin haline geldi. Uzman doktorlarca araştırma konusu olan, son 30 yıldan bu yana binlerce üniversite araştırmasına ve her sene yüzlerce bilimsel çalışmaya da konu olan arı sütü, Amerika başta olmak üzere İspanya, Kanada’da, dünyanın hemen her yerinde, arı sütü üretimi yapılmaktadır.

Arı sütünü toplama işlemi oldukça zahmetli

Bu kadar değerli bir besinin, elde edilmesi de oldukça zahmetli ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Doğal ya da suni bir petek gözünden, bir günde yaklaşık 100 -150 mg arı sütü elde edilebiliyor. 
Arı sütünü elde edebilmek için öncelikle, suni ana arı yüzükleri hazırlanır ve bunlara, 1 -1,5 günlük larvalar nakledilir. Genç işçi arılar, bu larvaları beslemek için, arı sütü salgılar. Larvaların, arı sütünün tamamını tüketmelerine izin verilmez ve kovanlar açılarak çerçeveler alınır. Ardından yüzüklerin içindeki larvalar, özel iğneler ve vakumlu pompalar ile çıkarılıp gözlerdeki arı sütü toplanır. 

Arı sütü önemli bir vitamin ve mineral deposu

Arı sütü, kompleks ve henüz tanımlanamayan bazı bileşikler içerdiği için, sentetik olarak üretilemeyen bir maddedir. Doğal hormonlar, mineraller, B vitaminleri, proteinler, yağlar ve karbonhidratlar ve vücutta eksikliği Parkinson, Alzheimer ve benzeri diğer sinir sistemi hastalıklarına sebep olan acetylcholine maddesi bakımından zengindir. Ayrıca vücuttaki doku yenilemesinde ve büyümesinde önemli bir rolü olan, aspartik asiti de içermektedir. 

Almanya, Japonya ve Çin’deki araştırmalara göre arı sütü, pek çok hastalığa iyi geliyor

Almanya'da değişik alanlarda çalışmalar yapan doktorlar, arı sütünü, kötü beslenmiş ve prematüre bebekleri iyileştirmede kullanmışlardır. Sonuç olarak, arı sütü ile beslenen bebeklerin kilo ve sağlık durumlarında iyileşme görülmüştür. Bundan başka, arı sütü verilen ruh ve sinir hastalarının da daha dayanıklı bir sinir sistemi, daha güçlü bir fiziksel ve zihinsel yapıya kavuştukları gözlenmiştir.
Japonya’da 54 farklı hastalık üzerinde yapılan araştırmalarda, ortalama % 80 dolayında iyileşme belirleyen araştırmacılar, bu hastalıklar arasında, iştahsızlık, bağışıklık sistemi bozuklukları, metabolizma ve beslenme bozuklukları, adet düzensizliği, sindirim sistemi rahatsızlıkları, astım, bronşit, kronik kabızlık, asabilik uykusuzluk ve karaciğer rahatsızlıkları olduğunu tespit etmişlerdir. 
 Çin’de yapılan bir deneyde ise, deney hayvanlarına tümör oluşumuna neden olan antijen verilmiş ve iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba arı sütü verilmiş, diğerine verilmemiştir. Arı sütü almayan gruptaki bütün hayvanlar öldüğü halde, arı sütü alan gruptaki hayvanlarda ölen olmamıştır.
 

 

Hastalıklarla karşı arı sütü

Arı sütü, yüzyıllardan bu yana, gençlik ve hayat iksiri olarak bilinmektedir. Faydaları bakımından oldukça zengin, güçlü besleyici özelliği ile dikkat çeken arı sütü, içeriği bakımından kompleks bir yapıya sahiptir. Başlıca tespit edilen faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve çalışma isteksizliğini gidererek vücuda zindelik vermeye ve enerji açığını kapatmaya yardımcı olur.
 • Beyin aktivitesi gerektiren durumlarda, beynin daha verimli çalışmasını sağlar. Özellikle öğrencilerin sınav dönemlerinde zihni verimli hale getirirken, yorgunluk ve stresin azalmasını sağlar.
 • Üstün hücre yenileyici özelliği nedeniyle yaşlanmayı gecikmesini sağlar.
 • Sporcuların harcadıkları aşırı enerjiyi dengeleyerek, müsabakalardan önce, vücuda kuvvet ve aktivite kazandırmaya yardımcı olur.
 • Anemi (kansızlık) ve ağır kan kayıplarında, vücudun yeterli kan üretimini sağlar.
 • Hastalıkların ve ameliyatların iyileşme dönemlerinin çabuklaştırılması ile zafiyet, nekahat dönemlerinde vücudun gıda rejimini desteklemek amacıyla kullanılmaktadır.
 • Mide-barsak, solunum sistemine ait hastalıklarda, böbrek ve idrar yolu hastalıklarında arı sütü kullanılabilir.
 • Saç dökülmelerinde, saçlı ve saçsız derinin değişik hastalıklarında kullanılabilir.
 • Bayanların regl dönemlerindeki düzensizlik ve ağrıların giderilmesinde etkilidir. 
 • Hamilelik döneminde, gebeliğin sağlıklı geçmesini, bebek ve annenin zararlı etkilerden korunmasını sağlar. 
 • Çocuklarda görülen gelişim bozukluğu, kemik ve kas kuvvetsizliklerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Zayıflama diyetlerinde, vücut direncini arttırmada etkilidir.
 • Gece, çocuklarda görülen altını ıslatma rahatsızlıklarının giderilmesinde etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Arı sütünde, antibakteriyel, antivirütik özellik bulunur.
 • Hormonları ve metabolik işlevleri düzenlemeye yardımcı olur.
   

 

Etiketler: propolis, ari, sut, arı sütü, apiterapi
Ocak 31, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı