Dolaşım Sistemi Sorunlarına Propolis Çözümü

Dolaşım Sistemi Sorunlarına Propolis Çözümü

Propolisin Dolaşım Sistemine Olumlu Etkileri…
  • Propoliste bulunan aktif bileşenlerin bazıları, vücuttaki dolaşım sistemini harekete geçirerek, vücudun çeşitli bölgelerinin kan akışını ve oksijenlenmesini sağlar. Bu durum enerjide artış, daha hızlı yara iyileşmesi ve daha sağlıklı bir metabolizma anlamına gelir. 
  • Arterlerden ve kan damarlarından kan akışının sağlıklı olmasını sağlayan propolis, kalp sağlığını desteklemek için önemlidir. 
  • Propolis, kanın pıhtılaşmasını, damar sertleşmesini, kalp krizi ve felç olasılığını azaltır. Klinik çalışmalar, 30 gün boyunca günde 3 defa alınan 300 mg propolisin hipertansiyon, damar sertliği ve koroner kalp hastalıklarının tedavisinde yararlı olduğunu göstermiştir 
  • Kalp sağlığını korumak ve sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak için, günlük propolis takviyesi almak çok önemlidir. 

Propolisin Kullanım Şekli ve Dozu

İnsanlar tarafından kullanıldığında zararlı virüs ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olduğu bilinen propolis, yetişkinler ve çocuklar tarafından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılabilen doğal bir üründür. Mantarlara karşı da etkili olduğu bilinen propolis, tüm bunların yanında antioksidan ihtiyacının karşılanması için de kullanılabilir. 
Propolisin antiviral ve antibakteriyel özelliklerinin, bağışıklık sistemini önemli derecede artırdığı ve hastalıkları önlemede etkin bir role sahip olduğu belirlenmiştir.

Tıpkı arılar gibi insanlar için de doğal bir koruyucu olan propolisin, doğal gıda takviyesi olarak günlük, düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Buna göre; 

  • Günlük antioksidan ihtiyacının karşılanması ve hastalıklardan korunmak için, en az %10 oranında saf  propolis içeren bir damladan; çocukların sabah-akşam 10’ar damla, yetişkinlerin ise sabah-akşam 20’şer damla, suya veya sıcak olmayan herhangi bir içeceğe damlatarak tüketmeleri tavsiye edilir.
  • Hastalık durumunda ise, iyileşene kadar bu miktarı 4 katına; yani yetişkinler için 80 damla, çocuklar için 40 damla olacak şekilde artırabiliriz. Damla propolisi ister doğrudan, ister suya veya sıcak olmayan herhangi bir içeceğe katarak tüketebilirsiniz. 
  • Softgel yumuşak kapsül formunda üretilen propolisten, yetişkinlerin sabah-akşam aç karnına, 1 kapsül alması tavsiye edilir. Herhangi bir hastalık durumunda, iyileşene kadar bu ölçü iki katına çıkarılabilir. Yani sabah-akşam aç karnına, 2’şer kapsül alınabilir. 
  • Propolisli pastil formunun yetişkinler tarafından, günde 4-6 defaya kadar, ihtiyaç duyulan her an kullanabileceği tavsiye edilmiştir. 11 yaşından itibaren herkesin kullanımına uygundur.
Etiketler: propolis
Şubat 19, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı