Omega 3 Kilo Aldırır Mı?

Omega 3 Kilo Aldırır Mı?

Omega 3 yaşamsal olan bir yağ asididir. Omega 3'lerin en iyi kaynaklarından biri olan balık yağı olarak öne çıkmaktadır.  Omega 3 besin takviyesinin, kolesterol düzeyleri açısından ve diğer kan lipitleri üzerine olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir. Daha iyi bir kardiyovasküler sistemi sağlığı için ve azaltılmış iltihaplanmalara öncülük etmesi sebebinden dolayı her yaşa ait insanlar için omega 3 hapı faydaları mevcut olduğu belirtilmektedir. Birçok faydası bulunan bu ek takviye omega 3 kilo aldırır mı sorularını gündeme getirmektedir. Yüksek yağ içeriğine sahip olmasına rağmen, omega 3 yağı kilo alımlarına sebep olmamaktadır. Bu sebep ile her diyet programına uyum sağlamaktadır. Omega 3 besin değeri incelenmesi sonucu karşımıza çıkmış olan servis başına 25 kaloriye sahip olması, kilo alımına sebep olmayacağını göstermektedir. Omega 3 kilo aldırmanın aksine kilo kontrolüne ve yağ kaybına sebep olmaktadır. Yapılan çalışmalara göre omega 3'ün yağ hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek yağ depolanmasını engellediği görülmüştür. Omega 3'ün vücudun ısı üretmesini harekete geçirmesine ve vücudun gün boyu daha fazla kalori yakılmasına neden olmaktadır. Bunlara ek olarak omega 3 yağ yakma etkisini artırmakta olan bir enerji kaynağı olarak da kullanılabilmektedir. Omega 3 takviyesi almak kas kaybını önlemek için ve kişiyi enerjik tutmak için yardımcı olabilmektedir. Balık yağında bulunan omega 3'ler obeziteyi tetiklemede olan faktörlerinden biri olan iltihaplanmayı azaltmaktadır. Yapılan çalışmalar arasında omega 3 tüketen aşırı kilolara sahip olan kişilerin bel çevresinde ve kalça bel oranında gözle görülen azalma görülmüştür.   

Omega 3 Kolesterolü Yükseltir Mi?

Omega 3 kolesterolü yükseltir mi sorusu ise kolesterolü olan kişiler tarafından merak edilmektedir. HDL kolesterol (iyi kolesterol) kan dolaşımından kolesterolü almakta ve parçalanacağı yer olan karaciğere götürmektedir. HDL, kolesterol temizleyici olarak bilinmektedir. HDL kolesterolün yükselmesi için omega 3 oldukça fayda sağlamaktadır. Yağlı balıklardan olan somon, alabalık gibi uzun zincirli olan yağ asitlerinden yani omega 3 kaynağı bakımından zengin olan en iyi kaynaklar arasındadır. Omega 3 HDL kolesterolünü arttırmaktadır. Enfeksiyonu ve felç riskini azaltmakla birlikte kalp sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Omega 3, iyi kolesterolü kalp kasını zedelemeden yükseltmektedir.

Omega 3 birçok faydası ile ve iyi kolesterolü yükseltmesi sebebi ile herkes tarafından kullanılması gereken önemli bir besin takviyesidir.  Daha sağlıklı ve daha verimli bir hayat yaşamınıza sebep olacak omega 3 ile yaşam standartlarınız oldukça artacaktır.  Omega 3 kolesterolümüzü yükselttiği gibi aynı zamanda daha düşük inme gelme olasılığı, eklem ağrılarını azaltma, inflamatuar durumlar ve kardiovasküler problemlerde azalma görülmesine sebep olmaktadır. Ayrıca beyin sağlığı desteklenmesi açısından da oldukça faydalıdır.  Hamilelik sırasında omega 3 kullanımı da oldukça önem taşımaktadır. Hamilelik döneminde omega 3 ek takviyesi almış kadınların bebekleri akranlarına göre bağışıklık sistemi daha güçlüdür.

Omega 3 Uyku Yapar Mı?

Uyku kalitesi daha kaliteli ve daha verimli bir yaşam için gerekli olan önemli etkenlerden biridir. Uyku düzeninin iyi olması beyni dinlendirir ve konsantre oranını arttırmaktadır. Bu sebeple uyku büyük bir öneme sahip olmaktadır.  Omega 3 uyku yapar mı sorusu uyku problemi çeken kişiler tarafından merak edilmektedir. Uyku bozuklukları olduğu durumlarda kişinin hayat kalitesi ve verimliliği oldukça düşmektedir. Uyku sağlığının düzenlenmesi için omega 3 kullanmak oldukça faydalı olan bir seçenektir. Omega 3 uyku düzenine etki etmesi için düzenli kullanım gerekmektedir. Düzenli kullanım sonucu uyku kalitesini arttırmakta ve uyku süresini uzatmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu omega 3 tüketiminin çocuklarla birlikte yetişkin kişilerde de uyku süresini ve kalitesini uzattığı görülmüştür. Omega 3 kaliteli olan bir REM uykusu sağlamaktadır. Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri, mineralleri, amino asitleri REM uykusu sırasında iken gerekli olan organlara itmektedir. Vücudunuzun kendini yenilemesi amacı ile ve uyku kalitenizin daha iyi olması amacıyla Omega 3 kullanabilirsiniz. Omega 3 kullanımın bu kadar faydalı olması sebebi ile mutlaka ek takviye olarak alınmalıdır. Omega 3 satın almak isteyen kişiler doktor önerisi ile alabilirler. Her eczanede omega 3 bulunmaktadır. Yaşınıza, cinsiyetinize göre omega 3 miligramı değişebilmektedir. Omega 3 fiyatları değişiklik gösterebilmektedir.  

Etiketler: omega3
Mayıs 07, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı