Omega 3 Ne İşe Yarıyor?

Omega 3 Ne İşe Yarıyor?

Omega 3'ün saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunmaktadır. Omega 3 ne işe yarıyor? Nerede bulunuyor? İnsanların takviye ve doğrudan alabileceği gıda ürünlerinde bulunmaktadır. Omega 3 hem mental hem de vücudumuzun kimyası için oldukça yararlı bir yağ asididir. Vücudumuz bu yağ asidini üretemediği için kişilerin Omega 3'ü besinlerden veya takviye Omega 3 haplarından alması gerekmektedir. Omega3 yeterli ve gerektiği kadar tüketildiğinde sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Omega 3 doğrudan besinlerle ve takviyelerle alındığı için Omega 3 fakirliği çekmek oldukça zordur. 

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

 • Trigliserit seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Kanser riskini azaltır. Özellikle meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltır.
 • Stres ve depresyon açısından oldukça faydalıdır. Hormonların dengelenmesine ve mental sorunların çözülmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Dikkat dağınıklığına iyi gelmektedir.
 • Astımı önler.
 • Hamilelik döneminde olanlar tarafından en çok sorulan omega3 faydaları nelerdir sorusuna ise bebeğin gelişimini hızlandırdığı cevabı verilebilir.
 • Karaciğer yağlanmasına iyi gelmektedir.
 • Göz sağlığına iyi gelmektedir. Göz sağlığını korumak için Omega 3 tüketimi önerilmektedir.
 • Özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin tüketmesi gelişim düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir.
 • Yeteri miktarda alındığı takdirde cilt hastalıklarına ve cilt kanserine de iyi gelmektedir.
 • Kilo vermek isteyenlerin de tercihidir. Uzun süren tokluk hissi sayesinde diyette olanlar için de uygundur.

Omega3 yeterli alındığı takdirde hem fiziksel hem de ruhsal sağlımız açısından oldukça yararlıdır. Bu yüzden Omega3 alımına önem göstermek gerekmektedir.

Omega 3 Cinsel Gücü Arttırır Mı?

Omega 3 cinsel gücü arttırır mı? Omega 3, cinsel isteği arttırdığı gibi cinsellik yönümüzü besleyen damarlarımız için de bulunmaz bir nimettir. Omega 3 cinsel bölge damarlarını da doğrudan beslediği için cinsel gücü arttırmaktadır. Uzmanlar balık, balık yağı tüketiminin cinsel gücü arttırdığını söylemektedir. Ayrıca dopamin hormonunun salgılanmasına da yardımcı olmaktadır. Salgılanan dopamin hormonuyla beraber cinsel gücü ve cinsel isteği arttırmaktadır. Omega 3 özellikle cinsel birleşme sırasında sorun yaşayan çiftlere önerilmektedir. Uzmanlar haftada en az iki gün balık tüketiminin bu açıdan önemli olduğunu söylemektedir. Sağlıklı bir cinsel birliktelik için yeteri kadar Omega3 aldığınızdan emin olun. Yapılan araştırmalarda ayrıca Omega 3'ün erkeklerin testislerini büyüttüğü ve sperm sayısını da arttırdığı sonucuna varılmıştır. 

Omega 3'ün Zararları Nelerdir?

Omega 3'ü doğal yollarla besinlerden almayıp takviye gıdalar, haplardan alıyorsanız mutlaka yan etkilerine bakmalısınız. Öncelikle aldığınız ürünün kalitesine bakınız. Bilinen, tanınan ve güvenilir bir marka olmasına özen gösteriniz. Bu ürünleri mutlaka doktorunuza danışıp öyle tüketiniz. Ürünlerin içeriklerinde her ne kadar saf balıktan elde edilmektedir yazsa da şüpheci davranın ve şüpheci olun. Sorgulayın. Çok fazla tüketimi midenizde hasarlara neden olacaktır. Mide bulanması, kusma, ishal gibi durumlara zemin hazırlayabilmektedir. Tüketeceğiniz miktarı doğru ayarlamalısınız aksi takdirde çeşitli sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. Özellikle kan şekeri olanların Omega3 alırken daha fazla dikkat etmeleri ve daha hassas olmaları gerekmektedir. Çok fazla Omega 3 tüketmek kan şekerinin artmasına sebep olacaktır. Çok fazla Omega 3 tüketmek kilo alımına neden olacaktır. Bu yüzden zayıflamaya çalışan bireylerin ek kaynaklardan Omega 3 almaları önerilmemektedir. 
Çeşitli Omega 3 takviye hapları zayıflamak isteyenlere yönelik olarak da bunun reklamını yapmaktadır. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız kesinlikle ek Omega 3 haplarını kullanmamalısınız. Omega 3'ün zararları nelerdir dendiğinde Omega 3 haplarının, kan sulandırıcılar ile birlikte oldukça zararlı hale geldiği söylenebilir. Omega 3 hapları, kan sulandırıcılar ile ters tepkiye girmektedir. Bu durum ciddi ve ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Kan sulandırıcı ilaçlarla beraber Omega 3 hapları tüketmek beyin kanamasına, beyin kanamasına bağlı olası felçlere neden olmaktadır. Bu yüzden ne olursa olsun belirtilen hapların kan sulandırıcı ilaçlarla beraber alınmaması gerekmektedir. Omega 3'ün ilaçlarla beraber kullanılması sakıncalıdır. Hali hazırda kullanımda olan Omega 3 kapsülleri ve diğer hapların yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkilerin aynı anda kullanılıp tepkimeye girmemesi için bu duruma dikkat edilmelidir.

Omega 3 Yan Etkileri Var Mı?

Omega 3 doğru kullanıldığında oldukça faydalıdır ancak her şeyin fazlası zarardır. Peki omega 3 yat etkileri var mı? Omega 3 fazla tüketildiğinde;

•    Nedeni bilinmeyen sırt ağrılarına neden olabilmektedir.
•    Tat alma duyusunda bozulmalar meydana gelebilmektedir. Kişi tükettiği besinlerin tadını alamaz hale gelmektedir.
•    Mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Mide bulantısı, mide krampları, kusma, ishal, sindirim bozuklukları gibi şikayetler görülebilmektedir.
•    Çeşitli grip belirtileri gözlemlenebilmektedir. Kırgınlık, halsizlik, öksürük gibi.
•    Çok fazla Omega 3 tüketimi mental olarak da kişileri kötü etkileyebilmektedir.

Etiketler: Omega3
Mayıs 07, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı