Propolis Bağışıklık Sistemini Destekler mi?

Propolis Bağışıklık Sistemini Destekler mi?

Bağışıklığı Güçlendirmenin En Doğal Yolu…
 • Genel olarak propolisin antiseptik yeteneklerinden bahsetmiş olsak da, bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkisi çok daha fazla. 
 • Propolis, yapısındaki antiviral ve antibakteriyel bileşikler sayesinde, bağışıklık sistemini koruyarak destekler. Özellikle mevsim geçişlerinde ve soğuk havalarda, bağışıklığı güçlendirmenin en doğal yolu, düzenli propolis kullanmaktır.
 • Propolisin içerisinde bulunan flavonoid, kuvvetli antibakteriyel etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalar, propolisin bakteriler üzerine ekstra güçlü etkisi olduğunu göstermiştir.
 • Propolis aynı zamanda pek çok bakteri, mantar ve virüse karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bu nedenle propolis doğal antibiyotik olarak görülmektedir.
 • Propolis iltihap giderici, antioksidan ve antikanserojenik etkilere sahip olması yönüyle de, bağışıklık sistemini koruyucu özelliğe sahiptir. Bioflavonoidler bakımından zengin olması yönüyle bağışıklık sistemini destekler. 
 • Yapılan pek çok bilimsel araştırmada, propolisin vücutta hastalık oluşturan mikroplara karşı etkin bir koruma sağladığı tespit edilmiştir  Bağışıklık sistemimizin zayıflamasıyla oluşan bademcik iltihabı, farenjit, larenjit gibi bakteriyel ve viral hastalıkların tedavisinde son derece etkilidir  
 • Özellikle yapılan zayıflama diyetlerine günlük yeterli miktarda propolis takviyesi eklenerek, bağışıklık sisteminin gücü büyük ölçüde artırılabilir.

Propolisteki Antioksidan Güç..

 • Doğadan uzaklaşmaya, endüstrileşmeye ve teknolojiye esir olmaya başladıkça, beslenme alışkanlıklarımız da değişmeye başladı. İnsan vücudundaki her hücre günde ortalama 10,000 serbest radikalin saldırısına maruz kalmaktadır. Tüm yaşam tarzınızı değiştirseniz ya da çevreden maruz kaldığınız toksinleri, kirleticileri, ağır metalleri ve diğer tehlikeli maddeleri tümüyle ortadan kaldırsanız bile, serbest radikallerden tümüyle kaçmanız imkansızdır. 
 • Antioksidan savunma sistemimiz yeterince iyi çalışmaz ve antioksidan içeren besinleri yeterince tüketmezsek, ya da propolis gibi güçlü antioksidan etkili gıda takviyelerinden yararlanmazsak, serbest radikaller hücrelere zarar vererek; kanser, ateroskleroz, yaşlanmaya bağlı oluşan kardiyovasküler hastalıklar ve merkezi sinir sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın başlangıcına zemin hazırlar. Bu durum erken yaşlanma belirtilerini de beraberinde getirir. 
 • Günlük olarak tükettiğimiz besinlerden yeterli antioksidan miktarını alamamız pek mümkün değil. Bu durum doğal antioksidan takviyelerinin önemini bir kez daha artmıştır. Propolis, doğadaki antioksidan değeri en  yüksek ürünlerdendir. Propolisteki etkili antioksidan güç, vücudumuzun birçok farklı sistemindeki serbest radikalleri etkisiz hale getirip yok edebiliyor. Böylece hastalıklara zemin hazırlayan bir çok mikroorganizmanın önüne geçilebiliyor.

Propolisin Kullanım Şekli ve Dozu

İnsanlar tarafından kullanıldığında zararlı virüs ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olduğu bilinen propolis, yetişkinler ve çocuklar tarafından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılabilen doğal bir üründür. Mantarlara karşı da etkili olduğu bilinen propolis, tüm bunların yanında antioksidan ihtiyacının karşılanması için de kullanılabilir.

Propolisin antiviral ve antibakteriyel özelliklerinin, bağışıklık sistemini önemli derecede artırdığı ve hastalıkları önlemede etkin bir role sahip olduğu belirlenmiştir. 

Tıpkı arılar gibi insanlar için de doğal bir koruyucu olan propolisin, doğal gıda takviyesi olarak günlük, düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Buna göre; 

 • Günlük antioksidan ihtiyacının karşılanması ve hastalıklardan korunmak için, en az %10 oranında saf  propolis içeren bir damladan; çocukların sabah-akşam 10’ar damla, yetişkinlerin ise sabah-akşam 20’şer damla, suya veya sıcak olmayan herhangi bir içeceğe damlatarak tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Hastalık durumunda ise, iyileşene kadar bu miktarı 4 katına; yani yetişkinler için 80 damla, çocuklar için 40 damla olacak şekilde artırabiliriz. Damla propolisi ister doğrudan, ister suya veya sıcak olmayan herhangi bir içeceğe katarak tüketebilirsiniz. 
 • Softgel yumuşak kapsül formunda üretilen propolisten, yetişkinlerin sabah-akşam aç karnına, 1 kapsül alması tavsiye edilir. Herhangi bir hastalık durumunda, iyileşene kadar bu ölçü iki katına çıkarılabilir. Yani sabah-akşam aç karnına, 2’şer kapsül alınabilir. 
 • Propolisli pastil formunun yetişkinler tarafından, günde 4-6 defaya kadar, ihtiyaç duyulan her an kullanabileceği tavsiye edilmiştir. 11 yaşından itibaren herkesin kullanımına uygundur.
Etiketler: propolis, bal, bağışıklık
Şubat 12, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı