Propolisin Antibakteriyel Özelliği

Propolisin Antibakteriyel Özelliği
Mantar Oluşumunu Önlemek İçin Propolis…
  • Güçlü antibakteriyel, antifugal (mantarı yok edici), antioksidan özelliklerinin olduğu tespit edilen propolisin, mantarın sebep olduğu pek çok hastalıkta onarıcı, tedaviyi destekleyici etkinliği vardır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, propolisin 39 mantar türünden 20’sinin üremesini engelleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir.
  • Mantar şikayetleri insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Özellikle kadınlarda sıkça rastlanan şikayetlerin başında genital mantar gelir. Genel ve genital mantar şikayetlerinde antibakteriyel, antifungal (mantarları yok edici) özelliğe sahip propolis kullanımı tavsiye edilir.
  • Propolis, insan sağlığını tehdit ederek çeşitli sindirim sistemi hastalıklarına sebep olan bağırsak mantarlarını önleyici ve tedavi edici etkiye sahiptir.
  • Candida, insanlarda ve hayvanlarda mantar hastalığına yol açabilen bir maya cinsidir. Yapılan araştırmalarda, propolisin candida mantarını önlemede ve tedavi etmede oldukça etkili olduğu görülmüştür. 
  • Özellikle kadınların sıklıkla karşılaştığı vajinal enfeksiyon, candida gibi zararlı mantarların büyümesi sonucu oluşur. Düzenli propolis kullanımı sonucunda candida mantarının sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi mümkündür.

Propolisin Kullanım Şekli ve Dozu

İnsanlar tarafından kullanıldığında zararlı virüs ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olduğu bilinen propolis, yetişkinler ve çocuklar tarafından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılabilen doğal bir üründür. Mantarlara karşı da etkili olduğu bilinen propolis, tüm bunların yanında antioksidan ihtiyacının karşılanması için de kullanılabilir.

Propolisin antiviral ve antibakteriyel özelliklerinin, bağışıklık sistemini önemli derecede artırdığı ve hastalıkları önlemede etkin bir role sahip olduğu belirlenmiştir.

Tıpkı arılar gibi insanlar için de doğal bir koruyucu olan propolisin, doğal gıda takviyesi olarak günlük, düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Buna göre;

  • Günlük antioksidan ihtiyacının karşılanması ve hastalıklardan korunmak için, en az %10 oranında saf  propolis içeren bir damladan; çocukların sabah-akşam 10’ar damla, yetişkinlerin ise sabah-akşam 20’şer damla, suya veya sıcak olmayan herhangi bir içeceğe damlatarak tüketmeleri tavsiye edilir.
  • Hastalık durumunda ise, iyileşene kadar bu miktarı 4 katına; yani yetişkinler için 80 damla, çocuklar için 40 damla olacak şekilde artırabiliriz. Damla propolisi ister doğrudan, ister suya veya sıcak olmayan herhangi bir içeceğe katarak tüketebilirsiniz. 
  • Softgel yumuşak kapsül formunda üretilen propolisten, yetişkinlerin sabah-akşam aç karnına, 1 kapsül alması tavsiye edilir. Herhangi bir hastalık durumunda, iyileşene kadar bu ölçü iki katına çıkarılabilir. Yani sabah-akşam aç karnına, 2’şer kapsül alınabilir. 
  • Propolisli pastil formunun yetişkinler tarafından, günde 4-6 defaya kadar, ihtiyaç duyulan her an kullanabileceği tavsiye edilmiştir. 11 yaşından itibaren herkesin kullanımına uygundur.
Etiketler: propolis, cilt hastalıkları, bakteri
Şubat 14, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı