Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Propolis

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Propolis

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Propolis…
  • Propolisin düzenli kullanımının, soğuk algınlığı ve grip üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Propolis, antimikrobiyal (mikropları yok edici), antiviral (virüsleri yok edici), antibakteriyel (bakterileri yok edici) özellikleri ve güçlü bir antioksidan olması dolayısıyla kış aylarının vazgeçilmez doğal ürünlerinden biridir. 
  • Kışın soğuk algınlığı ve gripten korunmak isteyenler mutlaka düzenli propolis tüketmelidir. Propolis enfeksiyon, virüs ve bakterilere karşı bağışıklık geliştirmede oldukça etkilidir. Bu hastalıklara benzer özelliğe sahip, sık sık ortaya çıkan bademcik iltihabı gibi durumlarda da yine propolisin enfeksiyon önleyici etkisinden faydalanmak mümkündür. Özellikle pastil formundaki prolisle boğazdaki enfenksiyonu hafifleterek boğaz ağrısını dindirebilir, enfeksiyonun yayılmasını önleyebiliriz. 
  • Gribal hastalıkların tedavisinde propolisin düzenli kullanımı oldukça önemlidir. Propolisin bağışıklığı güçlendirici özelliği ile mevsim geçişlerinde ve soğuk havalarda meydana gelen gribal enfeksiyonların önüne geçilebilir. 
  • Hastalanmadan önce de düzenli propolis kullanmak gerekir. Propolisin günlük olarak düzenli kullanımı, vücutta savunma mekanizması oluşturacağından, dışarıyla sürekli temas halinde olunsa bile herhangi bir bakteri veya virüsün vücuda girmesi mümkün olmayacaktır.
Propolisin Kullanım Şekli ve Dozu

İnsanlar tarafından kullanıldığında zararlı virüs ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olduğu bilinen propolis, yetişkinler ve çocuklar tarafından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılabilen doğal bir üründür. Mantarlara karşı da etkili olduğu bilinen propolis, tüm bunların yanında antioksidan ihtiyacının karşılanması için de kullanılabilir. 

Propolisin antiviral ve antibakteriyel özelliklerinin, bağışıklık sistemini önemli derecede artırdığı ve hastalıkları önlemede etkin bir role sahip olduğu belirlenmiştir. 

Tıpkı arılar gibi insanlar için de doğal bir koruyucu olan propolisin, doğal gıda takviyesi olarak günlük, düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Buna göre;

  • Günlük antioksidan ihtiyacının karşılanması ve hastalıklardan korunmak için, en az %10 oranında saf  propolis içeren bir damladan; çocukların sabah-akşam 10’ar damla, yetişkinlerin ise sabah-akşam 20’şer damla, suya veya sıcak olmayan herhangi bir içeceğe damlatarak tüketmeleri tavsiye edilir.
  • Hastalık durumunda ise, iyileşene kadar bu miktarı 4 katına; yani yetişkinler için 80 damla, çocuklar için 40 damla olacak şekilde artırabiliriz. Damla propolisi ister doğrudan, ister suya veya sıcak olmayan herhangi bir içeceğe katarak tüketebilirsiniz. 
  • Softgel yumuşak kapsül formunda üretilen propolisten, yetişkinlerin sabah-akşam aç karnına, 1 kapsül alması tavsiye edilir. Herhangi bir hastalık durumunda, iyileşene kadar bu ölçü iki katına çıkarılabilir. Yani sabah-akşam aç karnına, 2’şer kapsül alınabilir. 
  • Propolisli pastil formunun yetişkinler tarafından, günde 4-6 defaya kadar, ihtiyaç duyulan her an kullanabileceği tavsiye edilmiştir. 11 yaşından itibaren herkesin kullanımına uygundur.
Etiketler: propolis, apiterapi, propolis faydasi, vitamin, mineral
Şubat 12, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı